Nädala number: 34% Androidile loodud kahjurprogramme varastab kasutajate isiklikke andmeid.

10.11.2011

2011. aasta teine pool oli kiire aeg küberkurjategijatele , kes üritasid rakendada uusi petuskeeme mobiilseadmete kasutajate suhtes. Kaspersky Labi andmetel muutus Android lõpuks mobiilkahjurprogrammide loojate hulgas kõige populaarsemaks, edestades teisi platvorme ja Javal põhinevaid universaalviiruseid. Peale sõnumite saatmise ja helistamise tasulistele numbritele ning internetipankade paroolivarguste kasutatakse mobiilkahjurprogramme üha sagedamini mobiiltelefonikasutajate isiklike andmete varguseks. Oktoobris oli selliseid kahjurprogramme, mis üritasid varastada Android-seadmetest taolisi andmeid, kuni 34%.

Sündmuste selline areng teeb rahutuks, eriti arvestades seda, et taolist kurivara võib kohata Android Marketis. Viimane näide — troojalane Antammi.b, mida levitati ametlikult Androidi rakendustepoe kaudu.

See programm maskeerus üsnat lihtsaks telefoni meloodiaid allalaadivaks rakenduseks. Selleks, et kasutaja valitud meloodia alla laadida, saatis programm sõnumi tasulisele teenusele. Seda funktsiooni kirjeldati programmi omadustes, kuid tegelikult oli see kattevarjuks kahjulikule aktiivsusele; Antammi.b varastas peaaegu kõik kasutaja isiklikud andmed: kontaktid, sõnumid, GPS-koordinaadid ja isegi fotod. Seejärel saatis ta e-postiga oma aktiivsuslogi kurjategijatele ning varastatud andmed laadis serverisse.

See meloodiate allalaadimiseks mõeldud rakendus ilmus Android Marketisse septembri algul. Kahjurprogramm eemaldati ametlikust rakendustepoest alles pärast Kaspersky Labill tulnud teavitust.

Androidi populaarsus küberkurjategijate hulgas ei ärata imestust, arvestades platvormi juhtrolli turul, tema paindlikkust ja mitte väga ranget kontrolli tarkvara paigaldusel. Praegu on Androidile loodud kahjurprogrammide osakaal üle 46% ja see kasvab kiiresti.

Kaspersky Lab
www.antiviirus.ee

Lisakommentaarid annab:
Igor Zujev
[email protected]
tel. 53 49 45 34