Kaspersky Lab: kuidas tuvastada petukiri

11.12.2012

Arvestades et viimasel ajal on Eestis pankade ja muude asutuste nime all saadetavate petukirjade hulk suurenenud, tuletab Kaspersky Lab arvutikasutajaile meelde, kuidas petukirja tuvastada.

Petukirjade levitamine panga või mõne teise asutuse nime all on üks levinumaid võtteid, mida veebipetturid rakendavad. Sellistes sõnumites võidakse kasutada logo ja kujundust, mis näeb välja samasugune nagu päris pangal või asutusel, ning linke, mis sarnanevad panga tegeliku veebiaadressiga. Samuti võib e-kiri sisaldada saaja nime, jättes mulje, et see on lähetatud inimesele isiklikult. Libakirjas tuuakse välja ka põhjus, miks peab selle saaja avama kirjas sisalduva manuse või sisestama „panga” lingi kaudu oma andmed. Ettekäändeks võib olla näiteks pisteline turvalisuse kontroll, IT-taristu muutused, maksuvõlgnevus või konto liikumised.

Petukirja saab tuvastada alljärgnevalt.

  • Eelkõige tuleb meeles pidada, et pangad ja teised finantsasutused ei saada oma klientidele kunagi kirju, milles palutakse avada manus või kutsutakse lingi kaudu oma kasutajaandmeid kinnitama. Kui olete sellise teavituse saanud, siis võite olla kindel, et tegemist on petturite võttega.

  • Veel üks lihtne võimalus eristada libakiri päriskirjast on viia kursor kirjas sisalduvale lingile või saatja meiliaadressi reale. Väljaujuvas abiaknas ilmub selle lehe veebiaadress, kuhu link teid suunab või kust kiri on saadetud. Vaadake seda tähelepanelikult: domeen peab kuuluma asutusele, kust postitus tuleb.

Juhul kui teil on siiski kahtlusi, minge iseseisvalt asutuse ametlikule lehele või helistage klienditeenindusse ning ignoreerige e-kirjas sisalduvaid linke ja manuseid. Nõnda kaitsete ennast küberkurjategijate ohvriks langemise eest.