Kaspersky Lab annab nõu, kuidas valida õiged interneti salasõnad

15.02.2012

Lihtsate tähtnumbriliste kombinatsioonide kasutamine interneti salasõnana võib omada erinevaid, ning kahjuks mitte kõige meeldivamaid, tagajärgi. Teades salasõna ning olles saanud ligipääsu teie postkastile või kasutajakontole sotsiaalvõrgustikus, saavad kurjategijad levitada teie nimel spämmi, pääseda ligi teie kirjavahetusele, päevikule või isegi Intenetipanga keskkonda. Ekspertide sõnul on sellisel juhul erinevaid olukorra arengu variante, mis võivad isegi ulatuda raha väljapressimiseni ligipääsuõiguse tagastamise eest. Küberkurjategijate sihiks on ka online mängude harrastjad – mängu artefaktide ja virtuaalmaailma tegelaskujude müük toob tänapäeval täiesti reaalse raha siisse.

 

Salasõnadel reeglina puudub rahvus. Kaspersky Lab-i spetsialistide tehtud uuringud näitavad, et salasõnade TOP10 praktiliselt ei varieeru geograafilise tunnuse järgi:

10. administrator

9. 12345678

8. 123456

7. 12345

6. 1234

5. 123

4. secret

3. pass

2. computer

1. qwerty

 

Levinud kombinatsioonid on ka: "1", "password", "test", "admin", "user" ja "info". Selliste ja sarnast laadi salasõnade kasutajate arvu loendatakse kümnetes miljonites.

 

Salasõna valiku nõuanne Kaspersky Lab-ilt

 

Arvutiohutuse spetsialistid on üksmeelselt arvamusel, et muukimiskindel salasõna peab koosnema vähemalt kaheksast eri registri sümbolitest (suur- ja väiketähed), kaasa arvatud numbrid ja erisümbolid. Ainult sellise salasõna saab lugeda osaliselt turvaliseks. Miks siis osaliselt?

 

Statistika järgi, võrgurünnaku teostamisel rünnatakse ohvri arvutit rohkem kui 2000 korda päevas ning sellest piisab et teatud aja möödumisel (sõltuvalt kurjategija ressursidest) lahti muukida isegi keerulise, kaheksast sümbolist koosneva salasõna. Seega, on soovitav salasõna vahetada mitte harvem kui kord kuus.

 

Lõpuks, äärmiselt oluline on kasutada erinevaid salasõnu erinevate kodulehekülgede ja teenuste jaoks. Eri kombinatsioonide suure hulga meeldejätmise oluliselt lihtsustab oma süüsteemi loomine. Selliseks mugavaks näidismudeliks pakuvad Kaspersky Lab-i spetsialistid konkreetse kodulehega assotsiatiivset seost tekitavate tähe- või numbriliste sümbolite lisamist salasõnale. Näiteks Facebooki puhul võiks salasõna algada või lõppeda f-tähega.

 

Lisaks tuletavad Kasersky Lab-i spetsialistid meelde, et erinevatele Interneti ressurssidele ligipääsu võimaldavad salasõnu peaks hoidma salajas ning mitte edastada kolmandatele isikutele.

 

Kaspersky Lab-ist

 

Kaspersky Lab on Euroopa suurim viirustõrje, häkkerirünnakute ja rämpsposti vastaste lahenduste tootja. Ettevõtte on üks maailma neljast juhtivast informatsiooni ohutust tagavate lahenduste tootjatest. Ettevõtte tooted turvaliselt kaitsevad üle 300 miljoni kasutaja arvuteid ja mobiilseadmeid kogu maailmas, tehnoloogiaid kasutatakse maailma suurimate tarkvara ja seadmete lahenduste hankijate toodetes. Täpsemat informatsiooni saab leheküljelt www.kaspersky.com