Petturid kasutavad varastatud ja võltsitud Facebook-i kasutajakontod raha omastamiseks.

24.04.2012

Kaspersky Lab hoiatab, et viimasel ajal hakkasid küberkurjategijad üha enam kasutama sissemurtud Facebook-i kasutajakontod püüdmaks nende kasutajakontode sõpru oma lõksudesse. Kasutajad ajatakse petuteel teostada igasuguseid tehinguid – kahjurlinkide kasutamisest rahaülekannete teostamiseni petturite pangakontodele.

 

Tuleb märkida, et kõnealune petuskeem ei ole uus, kuid just praegu varastatud/hõivatud või võltsitud Facebook-i kasutajakontode kasutamine muutub väga levinud nähtuseks. Niivõrd levinuks, et on olemas ettevõtted, mis spetsialiseeruvad võltskasutajakontode loomisele ja edasimüümisele kurjategijatele. Mida rohkem «sõpru» on võltskasutajakontol, seda kõrgemaks kerkib müügihind, sest selle konto abiga võib haarata rohkem potentsiaalseid ohvreid.

 

Kaspersky Lab hoiatab uue petuskeemi eest, mis hoogsalt levib Facebook-is. Kurjategijad saadavad oma potentsiaalsetele ohvritele sõnumeid varastatud või võltsitud kasutajakontode alt tehes näo, et neil on tekkinud mingi probleem. Näiteks teeskeldes, et on lennujaamas kinni jäänud ning neil on vaja raha tagasilennupileti ostmiseks. Või kirjutavad, et nende PIN-kalkulaator on rikkis ning paluvad ohvril „laenatada“ neile ohvri omast pärinevat paroolid. See võib tunda olevat naljakalt banaalne, kui tegelikkuses see toimib.

 

Kaspersky Lab annab nõu petturite eest enda kaitsmiseks sotsiaalvõrgustikes:

  • Veenduge, et inimene kellega te vestlete, on tõepoolest see, kellena ta ennast esitab. Prooviga talle helistada või võtke ühendust tema sugulustega veendumaks, et ta tõepoolest viibib välismaal.

  • Ärge kunage avaldage oma pangarekvisiite veebis.

  • Ärge aktsepteerige sõbrasooviavaldusi inimestelt, keda te ei tunne.

  • Kindlasti installeerige oma arvitisse kahjurtarkvarakaitse.

  • Ärge unustage salasõnu muuta. Valige keerulised salasõnad, mida on raske lahti muukida – nad peaksid sisaldama tähtede, numbrite ja erisümbolite kombinatsioone. Ärge kasutage sotsiaalvõrgustikes need salasõnad, mida kasutate teistel saitidel – juhul, kui teie teisel saidil kehtiv salasõna muugitakse lahti, saavad kurjategijad ligipääsu ka teie sotsiaalvõrgustiku kontole.